Hoppa till huvudinnehåll

Linköping ökade med drygt 900 invånare

22 februari 2022 | Kommun & politik
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
Folkmängden i Linköpings kommun ökade med 911 personer 2021. Ökningstakten har minskat de senaste åren och befolkningen ökade med 654 personer färre än året före. Det visar senaste Statistikinfo från Linköpings kommun.

Foto: Linkin

Även om befolkningens ökningstakt har minskat så framhåller Linköpings kommuns statistikchef Jimmy Lindahl att Linköping fortfarande har en stor och tydlig befolkningsökning.

Vid årsskiftet bodde 165 527 personer i kommunen. Antalet födda barn uppgick till 1 841, vilket var 54 fler än 2020. Födelseöverskottet uppgick till 566 personer i kommunen.

- Det är inte rekordnivåer, men vi har ett hyfsat högt antal födda barn. Det är ett tydligt och stabilt födelseöverskott. Det är också viktigt att ha med i sammanhanget eftersom det genererar kommunala kostnader som barnomsorg, säger Jimmy Lindahl.

Lägre flyttnetto

Flyttnettot – antalet inflyttade minus utflyttade – blev 220 personer, vilket var 886 personer färre än förra året och det lägsta sedan sekelskiftet. Totalt flyttade 9 837 personer till kommunen, varav 8 555 personer från en annan kommun i Sverige. Utflyttningen uppgick till 9 617 personer, vilket var 957 fler än någonsin tidigare för kommunen.

Jimmy Lindahl säger att flyttningen inom Östergötland har varit extra stor det gångna året. Liksom i början av 1970-talet har många valt att flytta till Mjölby. Coronapandemin bedöms också ha påverkat flyttsiffrorna.

- Studenter som tidigare har flyttat till Linköping kan ha valt att flytta tillbaka till föräldrarna om de ändå har behövt studera på distans.

Länets folkmängd ökade med 2 546 personer, vilket var 883 personer fler än 2020. Linköpings andel av ökningen var 36 procent.

Här kan du läsa senaste Statistikinfo:

Här hittar du mer statistik om Linköpings befolkning:

 

Senast ändrad den 22 februari 2022

Senaste nytt

Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant
Linköpings klimatråd presenterar sin första rapport
Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen
Katarina Jonsson Bratu blir ny servicedirektör
Ny satsning ska bryta utanförskap i Skäggetorp
Så gick granskningen av kommunens konferenser
Krogar i kamp mot knarket
Det hände på fullmäktige i april