Hoppa till huvudinnehåll

Äntligen skolstart i Linköping

18 augusti 2022 | Förskola & utbildning
OBS! Detta är en arkiverad nyhet vilket kan innebära att informationen är inaktuell.
I veckan välkomnades uppemot 22 000 elever till ett nytt läsår i Linköpings kommunala skolor, i år utan restriktioner. I Brokind och Sätra skolor anordnades skolgårdsfest med glass och disco.

Skolgårdsfest på Brokinds skolor. Foto: Linköpings kommun

Första skoldagen är en stor händelse för många elever och vårdnadshavare. Det finns många känslor och tankar när det är dags för skola igen och sommarlovet nått sitt slut.

- Det bästa med första dagen på ett nytt läsår är så klart att få träffa alla elever och se deras förväntansfulla och glada uttryck. Eleverna var glada över att vara tillbaka och få träffa sina kompisar och lärare igen, säger Emily Biveland, rektor Brokind och Sätra skolor.

Hissad flagga och handgjorda blommor 

På Sätra skolor välkomnades eleverna med att tillsammans hissa flaggan och årskurs 6 gav nya elever i förskoleklass handgjorda blommor.


Årskurs 6 gav handgjorda rosor till elever i förskoleklass. Foto: Linköpings kommun

Vad ser ni mest fram emot med det nya läsåret?

- Vi ser fram emot att få se våra elever utvecklas, och ett "vanligt" år där man kan ha fysiska möten med vårdnadshavare och medarbetare, säger Emily Biveland. 

Text: Mindy Leuchowius

Senast ändrad den 18 augusti 2022

Senaste nytt

Niklas Selander ny vd för Sankt Kors-koncernen
Det hände på fullmäktige i juni
Barnbadet på Tinnis är invigt – första steget mot ett nytt Tinnis
Malin Ljung blir ny näringslivsdirektör
Så här påverkar studentfirandet trafiken
Avgörande beslut för den nya centralstationen
Det hände på fullmäktige i maj
Eleven Heimir är skaparen av årets diamant