Kommunledning

Här hittar du kontaktuppgifter till Linköpings kommuns kommunledning.

Kommunledningsförvaltningen

Paul Håkansson

Kommundirektör / förvaltningschef Kommunledningsförvaltningen

Skicka e-post till Paul Håkansson

E-post: paul.hakansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 99

Porträtt på Mikael Borin
Mikael Borin

Biträdande kommundirektör Kommunledningsförvaltningen

Skicka e-post till Mikael Borin

E-post: mikael.borin@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 22

Ett porträtt på Sonja Erlandsson. Fotograf: Linkin.
Sonja Erlandsson

HR-direktör Kommunledningsförvaltningen, HR

Skicka e-post till Sonja Erlandsson

E-post: Sonja.Erlandsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 32 88

Peder Brandt
Peder Brandt

Ekonomidirektör Kommunledningsförvaltningen, Ekonomi

Skicka e-post till Peder Brandt

E-post: Peder.Brandt@linkoping.se

Telefon: 013-20 53 77

Maria Ottosson
Maria Ottosson

Kommunikationsdirektör Kommunledningsförvaltningen, Kommunikationsstaben

Skicka e-post till Maria Ottosson

E-post: maria.ottosson@linkoping.se

Telefon: 013-20 63 65

Pia Carlgren
Pia Carlgren

Näringslivsdirektör Kommunledningsförvaltningen, Näringsliv och tillväxt

Skicka e-post till Pia Carlgren

E-post: pia.carlgren@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 66

Jakob Algulin
Jakob Algulin

Digitaliseringsdirektör Kommunledningsförvaltningen, Digitalisering

Skicka e-post till Jakob Algulin

E-post: jakob.algulin@linkoping.se

Telefon: 013-29 41 46

Utbildningsförvaltningen

Anne Hallberg

Utbildningsdirektör Utbildningsförvaltningen

Telefon: 013-20 75 70

Kultur- och fritidsförvaltningen

Karin Olanders
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin Olanders

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen

Samhällsbyggnadsdirektör Leif Lindberg
Leif Lindberg

Samhällsbyggnadsdirektör Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen

Skicka e-post till Leif Lindberg

E-post: leif.lindberg@linkoping.se

Telefon: 013-26 37 71

Omsorgs- och äldreförvaltningen

Linda Ljungqvist

Omsorgsdirektör Omsorgs- och äldreförvaltningen

Skicka e-post till Linda Ljungqvist

E-post: linda.ljungqvist@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 75

Socialförvaltningen

Anita Lhådö
Anita Lhådö

Socialdirektör Socialförvaltningen

Skicka e-post till Anita Lhådö

E-post: anita.lhado@linkoping.se

Telefon: 013-20 60 00

Leanlink

Per Petersén

Direktör Leanlink

Skicka e-post till Per Petersén

E-post: per.petersen@linkoping.se

Telefon: 013-20 67 75

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 12 september 2018