Snabbnavigation

Hoppa till huvudinnehåll

Kommunledning

Här hittar du kontaktuppgifter till Linköpings kommuns kommunledning.

Kommunledningsförvaltningen

Paul Håkansson
Paul Håkansson

Kommundirektör Kommunledningsförvaltningen

Till e-postformulär för Paul Håkansson

E-post: paul.hakansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 99

Porträtt på Mikael Borin
Mikael Borin

Biträdande kommundirektör Kommunledningsförvaltningen, Planeringsstaben

Till e-postformulär för Mikael Borin

E-post: mikael.borin@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 22

Ett porträtt på Sonja Erlandsson. Fotograf: Linkin.
Sonja Erlandsson

HR-direktör Kommunledningsförvaltningen, HR-staben

Till e-postformulär för Sonja Erlandsson

E-post: Sonja.Erlandsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 32 88

Peder Brandt
Peder Brandt

Ekonomidirektör Kommunledningsförvaltningen, Ekonomistaben

Till e-postformulär för Peder Brandt

E-post: Peder.Brandt@linkoping.se

Telefon: 013-20 53 77

Maria Ottosson
Maria Ottosson

Kommunikationsdirektör Kommunledningsförvaltningen, Kommunikationsstaben

Till e-postformulär för Maria Ottosson

E-post: maria.ottosson@linkoping.se

Telefon: 013-20 63 65

Louise Felldin
Louise Felldin

Näringslivsdirektör Näringsliv och tillväxtstaben

Till e-postformulär för Louise Felldin

E-post: louise.felldin@linkoping.se

Telefon: 013-207466

Jakob Algulin
Jakob Algulin

Digitaliseringsdirektör Kommunledningsförvaltningen, Digitaliseringsstaben

Till e-postformulär för Jakob Algulin

E-post: jakob.algulin@linkoping.se

Telefon: 013-29 41 46

Maria Kreese
Maria Kreese

Stabschef Kommunledningsförvaltningen, Administrativa staben

Till e-postformulär för Maria Kreese

E-post: maria.kreese@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 21

Kultur- och fritidsförvaltningen

Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Till e-postformulär för Karin Olanders

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Leanlink

Anita Lhådö

Utförardirektör Leanlink

Till e-postformulär för Anita Lhådö

E-post: anita.lhado@linkoping.se

Telefon: 013-20 60 00

Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen

Leif Lindberg
Leif Lindberg

Samhällsbyggnadsdirektör Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen

Till e-postformulär för Leif Lindberg

E-post: leif.lindberg@linkoping.se

Telefon: 013-26 37 71

Social- och omsorgsförvaltningen

Linda Ljungqvist

Social- och omsorgsdirektör Social- och omsorgsförvaltningen

Till e-postformulär för Linda Ljungqvist

E-post: linda.ljungqvist@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 75

Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen

Anders Jolby

Utbildnings- och arbetsmarknadsdirektör Utbildningskontoret

Telefon: 013-20 75 70

Verksamhetsstöd och service

Magnus Sjöberg

Servicedirektör Versamhetsstöd och service

Till e-postformulär för Magnus Sjöberg

E-post: magnus.sjoberg@linkoping.se

Senast uppdaterad den 11 februari 2020

Chatta. Fäll ut menyn

Kontakt Linköping


Välkommen till Linköpings kommuns chatt. Chatten är öppen vardagar kl 8-16.

Vi som svarar är samhällsvägledare på Kontakt Linköping. Om du lämnar personuppgifter till oss behandlar vi dem såhär: