Snabbnavigation

Hoppa till huvudinnehåll

Politiska sekreterare

Linköpings kommun har anställda politiska sekreterare som biträder de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet. Här hittar du deras kontaktuppgifter.

De partier som har minst tre mandat i kommunfullmäktige kan anställa politiska sekreterare. Anställningsgraden för varje sekreterare sätts i proportion till antalet mandat. Partierna kan också välja att lägga tiden på gruppledaren.

Felicia Roel

Politisk sekreterare (M)

Till e-postformulär för Felicia Roel

E-post: Felicia.Roel@linkoping.se

Telefon: 013-20 68 18

Lina Rittne

Politisk sekreterare (M)

Till e-postformulär för Lina Rittne

E-post: Lina.Rittne@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 06

Christoffer Rosendahl

Politisk sekreterare (C)

Till e-postformulär för Christoffer Rosendahl

E-post: Christoffer.Rosendahl@linkoping.se

Telefon: 013-20 56 08

Patrik Karlson

Politisk sekreterare (L)

Till e-postformulär för Patrik Karlson

E-post: patrik.karlson@linkoping.se

Telefon: 013-20 57 01

Tobias Westling

Politisk sekreterare (KD)

Till e-postformulär för Tobias Westling

E-post: tobias.westling@linkoping.se

Telefon: 072-211 78 09

Sofia Ståhlspets

Politisk sekreterare (S)

Till e-postformulär för Sofia Ståhlspets

E-post: sofia.stahlspets@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 56

Jörgen Ring

Politisk sekreterare (SD)

Till e-postformulär för Jörgen Ring

E-post: jorgen.ring@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 53

Sami Scharin

Politisk sekreterare (SD)

Till e-postformulär för Sami Scharin

E-post: Sami.Scharin@linkoping.se

Telefon: 073-985 99 44

Lovisa Staberg

Politisk sekreterare (MP)

Till e-postformulär för Lovisa Staberg

E-post: lovisa.staberg@linkoping.se

Telefon: 013-20 69 81

Jane Karlsson

Politisk sekreterare (V)

Till e-postformulär för Jane Karlsson

E-post: jane.karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 85

Senast uppdaterad den 25 juni 2020