Politiska sekreterare

Linköpings kommun har anställda politiska sekreterare som biträder de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet. Här hittar du deras kontaktuppgifter.

De partier som har minst tre mandat i kommunfullmäktige kan anställa politiska sekreterare. Anställningsgraden för varje sekreterare sätts i proportion till antalet mandat. Partierna kan också välja att lägga tiden på gruppledaren.

Felicia Roel

Politisk sekreterare (M)

Skicka e-post till Felicia Roel

E-post: Felicia.Roel@linkoping.se

Telefon: 013-20 68 18

Lina Rittne

Politisk sekreterare (M)

Skicka e-post till Lina Rittne

E-post: Lina.Rittne@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 06

Christoffer Rosendahl

Politisk sekreterare (C)

Skicka e-post till Christoffer Rosendahl

E-post: Christoffer.Rosendahl@linkoping.se

Telefon: 013-20 56 08

Patrik Karlson

Politisk sekreterare (L)

Skicka e-post till Patrik Karlson

E-post: patrik.karlson@linkoping.se

Telefon: 013-20 57 01

Vakant

Politisk sekreterare (KD)

Fia Storkull

Politisk sekreterare (S)

Skicka e-post till Fia Storkull

E-post: fia.storkull@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 06

Lisa Enquist

Politisk sekreterare (S)

Skicka e-post till Lisa Enquist

E-post: Lisa.Enquist@linkoping.se

Telefon: 013-26 29 66

Jörgen Ring

Politisk sekreterare (SD)

Skicka e-post till Jörgen Ring

E-post: jorgen.ring@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 53

Lina Engström

Politisk sekreterare (MP)

Skicka e-post till Lina Engström

E-post: lina.engstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 69 81

Jane Karlsson

Politisk sekreterare (V)

Skicka e-post till Jane Karlsson

E-post: jane.karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 85

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 6 september 2019