Snabbnavigation

Hoppa till huvudinnehåll

Kommunalråd

Här hittar du kontaktuppgifter till Linköpings kommuns kommunalråd.

Niklas Borg (M)

Kommunalråd, ordförande kommunstyrelsen och krisledningsnämnden, gruppledare (M)

Till e-postformulär för Niklas Borg (M)

E-post: niklas.borg@linkoping.se

Telefon: mobil: 070-815 49 73

Fredrik Lundén (M)

Kommunalråd, ordförande arbetsmarknadsnämnden, ordförande social- och omsorgsnämnden

Till e-postformulär för Fredrik Lundén (M)

E-post: fredrik.lunden@linkoping.se

Telefon: 076-764 65 83

Åsa Wennergren (L)

Kommunalråd, ordförande bildningsnämnden, gruppledare (L)

Till e-postformulär för Åsa Wennergren (L)

E-post: asa.wennergren@linkoping.se

Telefon: 013-20 75 74, 073-142 80 43

Muharrem Demirok (C)

Kommunalråd, ordförande samhällsbyggnadsnämnden, gruppledare (C)

Till e-postformulär för Muharrem Demirok (C)

E-post: Muharrem.Demirok@linkoping.se

Telefon: 013-20 62 94, 073-675 76 79

Porträttbild på Denise Cassel (KD)
Denise Cassel (KD)

Kommunalråd, förste vice ordförande kommunstyrelsen, gruppledare (KD)

Till e-postformulär för Denise Cassel (KD)

E-post: Denise.Cassel@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 18, 072-235 99 94

Kristina Edlund (S)

Kommunalråd, andre vice ordförande kommunstyrelsen, vice ordförande krisledningsnämnden, gruppledare (S)

Till e-postformulär för Kristina Edlund (S)

E-post: Kristina.Edlund@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 51, 072-240 07 40

Elias Aguirre (S)

Kommunalråd, vice ordförande barn- och ungdomsnämnden

Till e-postformulär för Elias Aguirre (S)

E-post: elias.aguirre@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 37

Mari Hultgren (S)

Kommunalråd, vice ordförande samhällsbyggnadsnämnden

Till e-postformulär för Mari Hultgren (S)

E-post: mari.hultgren@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 20

Mikael Sanfridson (S)

Kommunalråd, vice ordförande äldrenämnden

Till e-postformulär för Mikael Sanfridson (S)

E-post: Mikael.Sanfridson@linkoping.se

Telefon: 013-20 70 52, 072-240 08 24

Politiska sekreterare

Linköpings kommun har anställda politiska sekreterare som biträder de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Senast uppdaterad den 1 juni 2020