Hoppa till huvudinnehåll

Personal och ledning

Här finns information om Tallbodaskolornas ledning och personal.

Rektor

Maria Lönnqvist

Tallbodaskolan/Ekdungeskolan  
Tel: 013-20 57 77

Biträdande rektor

Marie Häggh
Tallbodaskolan/Ekdungeskolan 
Tel: 013-26 27 98

Administrativ assistent 

Åsa Lindbom

Telefon 013-20 78 45

Skolsköterska

Mehrnosh Dahlström                         

Telefon: 013-20 71 19

Skolkurator  

Viktoria Årneby

Telefon: 013-26 20 56

Skolpsykolog

Johanna Synnergren

Telefon: 013-20 88 41

Speciallärare/koordinator

Maria Allinggård

Telefon: 013-26 26 44, 072-53 99 269

Talpedagog

Rose-Marie Sturesson

Telefon: 070-302 88 74

Förskoleklass/Diamanten

Madeleine Eriksson, Jenny Karpe och Emma Grenestam

Åk 1

Christina Jonasson, Matilda Lagerman och Madeleine Fritzsche

Åk 2

Camilla Bäckman, Sofie Evaldsson och Yvonne Skräddar

Åk 3

Evelina Wijk, Michaela Lindholm och Josefin Schollin 

Åk 4

Richard Schörling, Cornelia Ekberg, Dalia Alnaeb och Ros-Marie Kareliusson 

Åk 5

Elisabet Arnell, Hanna Hjert, Victoria Johansson och Henning Petersson

Åk 6

Christine Jacobsson, Ellinor Svensson, Zhaleh Kafashi och Ann-Sofie Arnshav

Ämneslärare

Musik: Ida Stensér

Idrott: Filip Forzén (år 4-6), Joar Sanddahl (år 1+3) och Halben Samo F-klass+år 2)

Träslöjd: Rasmus Månsson 

Textilslöjd: Anne Pohla

Hemkunskap: Eva Preuschhof

Bild: Maja Palmgren-Röst

Speciallärare/koordinator: Maria Allingård (koordinator), Mikael Höglund (svenska) och Anna Engvall Hårte (matematik)

Fritidshem

Diamanten: F-klass

Eva Preuschhof, Yasin Abdi Ileyeh, Halben Samo och Hedvig Pihl

Rubinen: åk 1

Carl-Johan "Jocke" Almberg, Joar Sanddahl, Tobias Andersson och Abdikarim Nuh

Kristallen: åk 2

Diana Aldemir, Maja Palmgren-Röst, Ali Alsweli och Ummed Khezri

Safiren: åk 3

Silvana Andersson och Camilla Svensson

 

Fritidshem: åk 4-6

Karin Strömbom, Rimon Akgul och Thuria Özbek

Vaktmästare och administratör

Amen Jabri

Telefon: 013-20 78 85

Senast uppdaterad den 22 juni 2022