Innerstaden - ny bro över Stångån
Färjebron vid Pumpgatan i Linköping ska ersättas med en ny bro.
Vad ska hända?
Den befintliga Färjebron vid Pumpgatan i Linköping är i dåligt skick och kommer därför att ersättas. Den nya bron utformas för att möta både dagens och framtidens behov, med förbättrad funktionalitet och säkerhet. Bron kommer – precis som den nuvarande – att vara öppningsbar för att möjliggöra båttrafik på Stångån. Samtidigt blir den nya bron bredare, vilket ger ökad tillgänglighet samt förbättrad trafiksäkerhet.
När gör vi detta?
Arbetet påbörjas i slutet av augusti och beräknas vara klar i oktober 2026.
Trafikpåverkan
Gång- och cykelbanan på västra sidan samt gångstråket på östra sidan är avstängt vid bron under hela byggtiden. Trafiken leds istället om via Arbetaregatan och Hejdegårdsgatan/Gripgatan. Stångåstråket nås på båda sidor via parallellgator. Frejagatan, Baldersgatan och Pumpgatan är dock avstängda.
All sjötrafik (inklusive båtar, kanoter med mera) är avstängd för passage vid broläget under perioden 1 september 2025 – 11 maj 2026.
Omledningar runt arbetsplatsen:
- Tanneforssidan (med trappor): Tegelbruksgatan – Arbetaregatan – Curmansgatan
- Hejdegårdssidan (med trappor): Näckgränd – Hejdegatan – Eddangatan
- Hejdegårdssidan (utan trappor): Gatan vid Atlasparken – Hejdegatan – Forshemsgatan
- Tanneforssidan (utan trappor): Källådersgatan – Arbetaregatan – Curmansgatan
Kartbild över området. Färjebron som ska byggas om är markerad i rött. Den mörkgröna linjen visar omledning runt arbetsområdet med trappor.
Kartbild över området på Hejdegårdssidan. Den gröna linjen visar omledning runt arbetsplatsen utan trappor och den röda linjen markerar Färjebron.
Kartbild över området på Tanneforssidan. Den gröna linjen visar omledning runt arbetsplatsen utan trappor och den röda linjen markerar Färjebron.
Kommunens projektledare
Joacim Gustavsson är kommunens projektledare. Om du har frågor om projektet skickar du in dem via formuläret Frågor och synpunkter - byggprojekt.