Om skolan
Anders Ljungstedts gymnasium - En värld av möjligheter där idéer blir verklighet!

Att välja vår skola är att välja en trygg framtid. Det finns många anledningar att välja Anders Ljungstedts gymnasium. På gymnasieskolan har vi flera intressanta program och inriktningar som hjälper dig finna just din väg ut i yrkeslivet. Du är viktig, och därför får du som individ både stöd och motivation av vår engagerade personal. Här finns både lärare, skolvärdar, andra elever och många fler som tillsammans engagerar sig för att skapa en trygg och inspirerande miljö där du kan utvecklas.
Förutom praktisk och teoretisk kunskap får du hos oss både arbetslivserfarenhet och kontakter genom skolans nära samarbete med näringslivet i regionen.
På ALG har vi även en YH-utbildning till helikoptertekniker, ett flertal yrkesförberedande vuxenutbildningar på gymnasienivå (ALGVUX), Komvux som särskild utbildning samt Gymnasiesärskolan (Gysär).
Till e-postformulär för Anders Ljungstedts Gymnasium
E-post: alg@linkoping.se
Telefon: 013-20 60 00
Postadress:
Anders Ljungstedts Gymnasium
581 81 LINKÖPING
Webbadress: http://www.linkoping.se/alg http://www.linkoping.se/alg
Enhetschef: Egidius Huitema
Telefon: 072-595 75 21
Rektor: Frida Engström
Telefon: 013-29 48 14
Rektor: Helena Djerf
Telefon: 013-207571
Rektor: Lilian Johansson
Telefon: 013-20 75 86
Rektor: Linda Tengel
Telefon: 013-20 59 28
Rektor: Madelene Arvendal
Telefon: 013-26 32 96
Rektor: Mårten Larsson
Telefon: 013-20 75 39