Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur- och fritidsförvaltningens uppdrag är att erbjuda alla som bor och verkar i Linköpings kommun ett brett och varierat utbud av kultur-, idrott och fritidsaktiviteter.

Förvaltningen består av kultur- och fritidskontoret, ett strategiskt utvecklingskontor med sakkunninga samt eheterna nedan: 

  • Bibliotek
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Föreningsstöd idrott
  • Kulturscener och ungdom
  • Kulturskola
  • Passagen Linköpings konsthall
Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin Olanders

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Christin Ericsson, biträdande kultur- och fritidsdirektör
Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Christin Ericsson

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 95

Marie Sääf

Bibliotekschef Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Marie Sääf

E-post: Marie.Saaf@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 12

Anders Johansson, Kulturskolechef
Anders Johansson

Rektor Kulturskolan

Skicka e-post till Anders Johansson

E-post: Anders.Johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 66

Tina Karlsson From, Museichef friluftsmuseet Gamla Linköping, Kultur och fritidsförvaltningen
Tina Karlsson From

Museichef Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Tina Karlsson From

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 61

Lars-Ove Östensson, konsthallschef, kultur- och fritidsförvaltningen
Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Telefon: 013-20 73 12

Mårten Hafström, kulturutvecklingschef, kultur- och fritidsförvaltningen
Mårten Hafström

Kulturutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Mårten Hafström

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 07, 072-598 47 88

Andreas Hagström, idrottsutvecklingschef
Andreas Hagström

Idrottsutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Andreas Hagström

E-post: Andreas.Hagstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 60

Johanna Wallenström, HR-chef, kultur- och fritidsförvaltningen
Johanna Wallenström

HR-chef Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Johanna Wallenström

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 49

Gunilla Green, Ekonomichef kultur- och fritidsförvaltningen
Gunilla Green

Ekonomichef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Gunilla Green

E-post: Gunilla.Green@linkoping.se

Telefon: 013-20 63 98

Malin Andersson, kvalitetssamordnare/nämndsekreterare, Kultur- och fritidsförvaltningen
Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Malin Andersson

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 64

Jessica Mattsson, kommunikatör kultur- och fritidsförvaltningen
Jessica Mattsson

Kommunikatör Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Jessica Mattsson

E-post: jessica.mattsson@linkoping.se

Telefon: 013-26 31 65

Susanne Stålhammar, kultur- och fritidskontoret
Susanne Stålhammar

Sakkunnig social hållbarhet Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Susanne Stålhammar

E-post: Susanne.Stalhammar@linkoping.se

Gemensam förvaltningsadministration

Kultur- och fritidsförvaltningen delar gemensam förvaltningsadministration, administrativ personal och ekonomipersonal med Utbildningsförvaltningen. Förvaltningen har en egen HR-konsult medan HR-chef delas med kommunledningsförvaltningen.

Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Kultur- och fritidskontoret

E-post: kulturochfritidsnamnden@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 00

Besöksadress: Apotekaregatan 13C (se karta) Öppettider: Vardagar kl 7.45 - 16.00

Postadress: Apotekaregatan 13C

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 14 februari 2018