Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur- och fritidsförvaltningens uppdrag är att erbjuda alla som bor och verkar i Linköpings kommun ett brett och varierat utbud av kultur-, idrott och fritidsaktiviteter.

Förvaltningen består av enheterna nedan: 

  • Anläggningsdrift och lokalbokning
  • Förvaltningskontor
  • Friluftsmuseet Gamla Linköping
  • Kulturscener och ungdom
  • Kulturskola
  • Linköpings stadsbibliotek
  • Passagen Linköpings konsthall
Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör
Karin Olanders

Kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Karin Olanders

E-post: Karin.Olanders@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 11

Christin Ericsson, biträdande kultur- och fritidsdirektör
Christin Ericsson

Biträdande kultur- och fritidsdirektör Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Christin Ericsson

E-post: Christin.Ericsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 77 95

Marie Sääf

Bibliotekschef Linköpings stadsbibliotek

Skicka e-post till Marie Sääf

E-post: Marie.Saaf@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 12

Anders Johansson, Kulturskolechef
Anders Johansson

Rektor Kulturskolan

Skicka e-post till Anders Johansson

E-post: Anders.Johansson@linkoping.se

Telefon: 013-20 73 66

Tina Karlsson From, Museichef friluftsmuseet Gamla Linköping, Kultur och fritidsförvaltningen
Tina Karlsson From

Museichef Friluftsmuseet Gamla Linköping

Skicka e-post till Tina Karlsson From

E-post: Tina.A.Karlsson@linkoping.se

Telefon: 013-20 66 61

Lars-Ove Östensson, konsthallschef, kultur- och fritidsförvaltningen
Lars-Ove Östensson

Konsthallschef Passagen Linköpings Konsthall

Telefon: 013-20 73 12

Mårten Hafström, kulturutvecklingschef, kultur- och fritidsförvaltningen
Mårten Hafström

Utvecklingschef, Kultur & Ungdom Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Mårten Hafström

E-post: Marten.Hafstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 27 07, 072-598 47 88

Andreas Hagström, idrottsutvecklingschef
Andreas Hagström

Idrottsutvecklingschef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Andreas Hagström

E-post: Andreas.Hagstrom@linkoping.se

Telefon: 013-20 74 60

Johanna Wallenström, HR-chef, kultur- och fritidsförvaltningen
Johanna Wallenström

HR-chef Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Johanna Wallenström

E-post: Johanna.Wallenstrom@linkoping.se

Telefon: 013-26 38 49

Gunilla Green, Ekonomichef kultur- och fritidsförvaltningen
Gunilla Green

Ekonomichef Kultur- och fritidskontoret

Skicka e-post till Gunilla Green

E-post: Gunilla.Green@linkoping.se

Telefon: 013-20 63 98

Malin Andersson, kvalitetssamordnare/nämndsekreterare, Kultur- och fritidsförvaltningen
Malin Andersson

Nämndsekreterare/ Kvalitetssamordnare Kultur- och fritidsförvaltningen

Skicka e-post till Malin Andersson

E-post: Malin.J.Andersson@linkoping.se

Telefon: 013-20 71 64

Gemensam förvaltningsadministration

Kultur- och fritidsförvaltningen delar gemensam förvaltningsadministration, administrativ personal och ekonomipersonal med Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen. Förvaltningen har en egen HR-konsult medan HR-chef delas med kommunledningsförvaltningen.

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Hjälp oss förbättra webbplatsen

Hur skulle den här sidan kunna bli bättre?

Senast uppdaterad den 11 februari 2020

Chatta. Fäll ut menyn

Kontakt Linköping


Välkommen till Linköpings kommuns chatt. Chatten är öppen vardagar kl 8-16.

Vi som svarar är samhällsvägledare på Kontakt Linköping. Om du lämnar personuppgifter till oss behandlar vi dem såhär: